Сенегал ослабен во финалето, Кулибали ќе отсуствува заради два жолти картони 

Најдобриот сенегалски дефанзивец Калиду Кулибали ќе го пропушти во финалниот натпревар од Африканскиот куп на нации против Алжир.

Централниот дефанзивец оби втор жолт картон во три натпревари и нема да може да игра во натпреварот за трофејот.

„Калиду е многу важен за нашиот тим, но ќе мора да играме за него”, велат Сенегалците. Во полуфиналето оваа репрезентација дури по продолженија го совлада Тунис со 1-0.

Калиду Кулибали поради игра со рака на средината од теренот пожолте во полуфиналето и селекторот Траоре ќе мора да побара друга алтернатива за позицијата централен дефанзивец.