Сејдини: Честитки, уживавме во убави фудбалски денови! 

Македонија одигра два одлични натпревари на гости кај Израел и Летонија и ги продолжи шансите за директен пласман на Европското првенство во 2020 година. 

По ремито со Беер Шева и победата во Рига, на адресa на нашите фудбалери пристигнуваат само пофални зборови, а честитки за четирите бода стигнаа и од првиот човек на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини.

„Честитки за фудбалерите и стручниот штаб за успешните настапи во Израел и Летонија. Уживавме во убави фудбалски денови. Убеден сум дека ќе ја задржиме скромноста и натпреварувачкиот дух. Благодарност до сите што препознаваат „срце на терен“ во овој тим“, потенцира претседателот на ФФМ. 

Македонија со осум бода е на четвртата позиција на табелата во групата, а следни предизвици ѝ се Словенија дома и Полска во гости.

Европско првенство, Квалификации, Група G
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПолскаПолска 10 8 1 1 18:5 13 25
2 АвстријаАвстрија 10 6 1 3 19:9 10 19
3 МакедонијаМакедонија 1 10 4 2 4 12:13 -1 14
4 СловенијаСловенија 1 10 4 2 4 16:11 5 14
5 ИзраелИзраел 10 3 2 5 16:18 -2 11
6 ЛетонијаЛетонија 10 1 0 9 3:28 -25 3