Сега и официјално: Тухел е минато, ПСЖ блиску до потпис со Почетино

Тухел

Она што беше познато од пред неколку дена, доби потврда од ПСЖ. Томас Тухел не е повеќе прв тренер на фрнацускиот првак.

За две и пол години како дел од гигантот од Париз, германскиот стручњак успеа да освои многу работи на национално ниво, но не и толку посакуваниот трофеј во Лигата на шампионите. Најблиску беше минатата сезона кога загуби во големото финале од Баерн Минхен.

Тухел заминува на шест месеци од истекот на неговиот тековен договор со скор од 95 победи, 12 реми средби и 20 порази на 127 официјални натпревари на кормилото на ПСЖ.

Прв избор за негова замена се шпекулира дека ќе биде Маурицио Почетино, кој долго време е без ангажман.