ВИДЕО: Сеферовиќ ја шокира Франција, Швајцарија прва зададе удар!

Фудбалерите на Франција дефинитивно и без сомнеж се меѓу главните кандидати за трофејот на Европското првенство. 

Сепак, стартот од нокаут рундата на турнирот не им тргна според планот, бидејќи Харис Сеферовиќ во 15. минута донесе швајцарска предност во Букурешт. По нафрлување од Зубер, напаѓачот на Бенфика беше највисок во скокот и со глава го матира Лорис за 0-1. 

  • Голот на Харис Сеферовиќ за 0-1:

Иако „триколорите“ тргнаа добро и офанзивно, Швајцарија покажа дека ќе биде опасна по брзи транзиции, ако им се остави простор. 

Состави

Дидие Дешамп

3-4-1-2

    Мурат Јакин

    5-3-2