Се очекува атомски фудбал и голеада на дербито во Леверкузен

Баер Леверкузен одигра две дербија оваа сезона. На првото РБ Лајпциг беше победен со 3-2, а во второто во Минхен одигра 2-2 со Баерн. Тие „залудно потрошени“ два бода на „Алијанц арена“ се единственото нешто што му фали на тимот на Чаби Алонсо за перфектен настап оваа есен.

Дортмунд кај „фармацевтите“ доаѓа полн со енергија. Минатиот викенд тимот го победи својот истоименик од Менхенгладбах и дојде од 0-2 на 4-2, а потоа славеше голем триумф на „Сан Сиро“ кој го однесе во осминафиналето на Лигата на шампионите. Сето ова значи дека во недела попладне не очекува вистински спектакл и судир на две екипи полни со самодоверба и желни атомски фудбал.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Баер Леверкузен - Борусија Дортмунд

По серијата од тринаесет последователни победи, Баер не може да го избегне епитетот на еден од фаворитите за „салатара“. На Борусија веќе ѝ недостигаат многу, односно цели десет бода, а тоа може да биде нивен голем товар пред ова гостување. Затоа што пораз дефинитивно би значел елиминација од трката за титулата.

Во исто време, гостувањата се проблем за Милионерите. Вклучувајќи ја минатата сезона, во последните десет меча беа остварени само три победи. Додуша, на секој од тие натпревари на гости, Борусија постигнуваше барем по еден гол, па ГГ3+ изгледа како вистинскиот избор. Можеби и пред конечниот исход.

Традицијата вели дека судирите меѓу овие екипи носат многу голови. Не сметајќи ја минатата сезона, кога двата пати беше 0-2, девет пати по ред нивните натпревари одеа во 3+, од кои осум исто така во 4+. Од 2017 година нема реми меѓу Баер Леверкузен и Борусија. Тие се сретнаа единаесет пати, а тимот од Дортмунд победи во осум наврати.