Сè е на страната на Црвена Звезда, но во дербито сè е можно

Има фудбалски фанови кои веруваат дека во пресрет на 169. вечно дерби исходот е извесен. Партизан пристигнува кај ривалот (петок, 19 ч.) со 13 бода помалку, во голема организациска и играчка криза која кулминира со заминувањето на Гордан Петриќ. Сепак, најважната игра на српскиот фудбал, барем во последно време, никогаш не била полигон за демонстрација на моќта на еден тим. Особено што црно-белите ќе ги предводи Игор Дуљај, дебитант на тренерската клупа, а никој не знае какви нови работи може да донесе.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Црвена Звезда и Партизан

Иако знаат дека се е на нивна страна, во Црвена звезда се прилично претпазливи кога е во прашање играта во која можат да ги решат сите дилеми кога е во прашање шампионската трка во Моцарт Бет Суперлигата. Црвено-белите можат да се пофалат и со одличен биланс кај црно-белите. Партизан на триумф против вечниот ривал чека од 10 јуни 2020 година кога славеше во полуфиналето на Купот на Србија со голот на Бибрас Натхо. Оттогаш Црвена звезда и Партизан се сретнаа осум пати во сите натпреварувања. Звезда победи на три натпревари со дури пет нерешени.

Импресивните резултати на Маракана се на страна на избраниците на Милош Милојевиќ. Црвено-белите загубија последен пат во првенството на домашен терен од Партизан во април 2017 година. Оттогаш, тие одиграа 105 натпревари на Маракана без пораз. Во првиот дел од сезоната беше нерешено (1-1), интересно, на последните седум дербија дури шест пати имаше 0-2 гола. Можеби тоа е најава дека нè очекува уште еден многу тежок натпревар.

Квоти за останатите натпревари во Mozzart Bet Суперлигата

Партизан игра ужасно во текот на пролетта и има само два триумфа на претходните пет средби. Црно-белите се особено ранливи на домашен терен каде примија четири гола од Младост, потоа три од Шериф, а на крајот ремизираа со Раднички од Крагуевац. Црвена звезда ја чека дербито по трите победи во домашното првенство без примен гол (гол разлика 11-0). Избраниците на Игор Дуљај треба да имаат поголем мотив. Пред 24. коло од Моцарт Бет Суперлигата, црно-белите имаат четири бода повеќе од ТСЦ и потенцијално учество во квалификациите за Лигата на шампионите. Звезда е фаворит, на што укажуваат и коефициентите во обложувалницата Моцарт, но веруваме дека традицијата ќе продолжи кога станува збор за мал број голови. Очекуваме максимално три гола на најголемиот српски стадион. Многу работи ќе се решаваат во првото полувреме. Доколку Партизан го преживее тој дел од играта, ќе може да се надева на позитивен исход.