Саутгејт: Рашфорд беше неверојатен, вториот гол беше решавачки

Селекторот на англиската фудбалска репрезентација Герет Саутгејт ја исполни првата цел. Европскиот вицешампион го совлада Велс и со седум бода во групата Б ја архивира првата фаза од Светското првенство. „Гордиот Албион“ забележа победа од 3-0 против соседите и ќе игра против Сенегал за пласман во четвртфиналето.

„Ја контролиравме играта во првото полувреме, но не создадовме доволно шанси. Сакавме повеќе шутеви и шанси и да бидеме побрзи во нападот. Кога го постигнавме вториот гол, го завршивме натпреварот.

Одличен натпревар за Рашфорд. Деновиве тренираше навистина добро. Можеше да постигне трет гол и да забележи хет-трик. Голот од слободен удар беше неверојатен“, изјави Саутгејт.

Во листата на стрелци се запиша и фудбалерот на Манчестер Сити, Фил Фоден. 

„Ми се чинеше дека и двајцата беа тивки во првото полувреме, па решив да ги сменам страните. Драго ми е што се запишаа во листата на стрелците“, заврши Саутгејт. 

Велс покажа достоинство на првиот Мундијал по половина век, но не можеше повеќе од еден гол и еден бод во групата Б.

Состави

Роберт Пејџ

4-2-3-1

    Герет Саутгејт

    4-2-3-1