Само еден тим од Канарските Острови би можел во Примера

Четири години најдобрите шпански клубови не патувале на најоддалечените првенствени турнеи на Канарските Острови, а Лас Палмас и Тенерифе се борат да го променат тоа. Двата најуспешни клуба од местата во Атлантскиот Океан, на 1.600 километри оддалеченост од Пиринејскиот Полуостров, се борат за финалето на баражот за да го пополнат местото во следната сезона во Примера. Еден ќе мора да отпадне по полуфиналниот реванш на Сегунда, а во подобра позиција е Тенерифе кој на стадионот Гран Канарија пристигнува со предност од 1-0 од првата пресметка.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Лас Палмас - Тенерифе

Тенерифе регуларниот дел од сезоната го заврши на петтото место на табелата, додека Лас Палмас беше четврти со бод повеќе од ривалот. Тете е член на Сегунда откако се врати од третата лига во 2013 година, додека во елитата отсуствува од 2010. Тенерифе со години не бил блиску до промоција, завршувајќи претежно на средината на табелата, а сега и покрај трите последователни порази стигнаа до плеј-офот. Во првиот дуел избраниците на Луис Мигел Рамис имаа повеќе среќа и стекнаа гол предност, но оптимизмот пред реваншот може да се заснова на тоа што го има најдобриот учинок на гостински терен сезонава во лигата. Лас Палмас, пак, е во серија од пет триумфи на домашен терен, а пред неуспехот на Елиодор во средата беше во одлична форма, што се одрази со серија од единаесет дуели без неуспех. Канарите поминаа три последователни сезони во Примера помеѓу 2015 и 2018 година пред да бидат исфрлени во втората по ранг лига, завршувајќи надвор од зоната на плеј-офот во последните три кампањи.

Двата меѓусебни средби во лигашкиот дел од натпреварувањето му припаднаа на Лас Палмас, кој до првата полуфинална пресметка беше во серија од шест меча без пораз против големиот ривал. Последен пат од Тенерифе загуби на домашен терен во 2008 година.