ВИДЕО: Салах со гол и асистенција режира пресврт за полуфинале на Египет

Фудбалерите на Египет по продолженија го скршија отпорот на Мароко и со 2-1 (1-1) се пласираа во полуфиналето на Африканскиот куп на нации. Иако Мароканците рано поведоа со гол од белата точка, Мохамед Салах уште еднаш покажа зошто е најдобар играч од „црниот континент“. Со гол и асистенција асот на Ливерпул режираше пресврт и ја израдува нацијата. 

  • Извештај од натпреварот: 

Многу рано Еѓипќаните направија пенал, а сигурен од 11 метри беше Софиен Буфал за водство на Мароко (0-1) по само седум минути игра. Иако фаворитот се обидуваше да се врати, не успеа и на полувреме замина со гол дефицит. 

На паузата во игра за Египет влезе џокерот Трезеге од Астон Вила, додека Халилхоџиќ ги изненади сите со раното повлекување на Буфал во Мароко. 

Мохамед Салах беше главен актер во продолжението, бидејќи веќе во 53. минута првата ѕвезда на египетскиот табор донесе израмнување (1-1). Во регуларното време се играше доста сигурно без ризици, а Најеф Агерд од Мароко имаше две шанси по прекини. Сепак, меѓу стативите сигурен беше Габаски. Интересно, тој е резервен голман на Египет и влета во конкуренцијата по повредата на Ел Шенави, но дури и Габаски заработи повреда и во продолженијата шанса доби третиот голман кој дебитираше, Мохамед Соби. 

Иако Еѓипќаните беа хендикепирани, успеаја да го комплетираат пресвртот. По сто минути игра, резервистот Трезеге доби „сервирана“ топка пред празна мрежа од Мо Салах. Ѕвездата на Ливерпул се проби по десната страна, го навлече вниманието на голманот и одбраната, па испрати топка на спротивната страна до заборавениот Трезеге кој погоди за 2-1, резултат кој се испостави како конечен. 

Во полуфиналето репрезентацијата на Египет ќе игра во „реприза“ од финалето во 2017 година, против домаќинот Камерун.