„Сакавме финале во Приштина, за таму да си славевме ЕП 2020!“

Претседателот на фудбалската федерација на Косово, Агим Адеми, по ждрепката за плејофот во Лигата на нациите го коментираше дуелот со Македонија и според неговите зборови тој е голем оптимист и очекува Косовците да се најдат во финалето.

Ждрепката посака финалето да се игра во Грузија или Белорусија. Првото полуфинале го сочинуваат двете споменати земји, додека во второто играат Косово и Македонија.

„Знаевме кои тимови чекаат во оваа фаза. Среќата не беше на нашата страна, па би играле два меча како гости во овој плејоф. Како и да е, не се плашиме од предизвикот, иако сакавме финалето во Лига Нации да биде во Приштина, за да славиме на нашиот стадион, во нашата држава. Продолжуваме да го ловиме нашиот сон и верувам во квалитетот на играчите и на стручниот штаб. Нашиот национален тим покажа карактер и победнички менталитет, па ќе работиме да дојдеме до посакуваниот успех на овие мечеви“, изјави Адеми.

Натпреварите од Лигата Д во Лигата на нациите се играат во март.