ВИДЕО: САД и Јамајка рутински до полуфиналната фаза на Голд Купот

САД победа

Вчера се одиграа последните два четвртфинални мечеви на овогодишниот Голд Куп.

На истите Јамајка и САД запишаа минимални победи против Панама, односно Курасао. Овие две репрезентации ќе го сочинуваат првиот полуфинален пар, а борба за финале ќе водат и Хаити и Мексико.

Американските фудбалери со еден погодок го решија последното четвртфинале. Тие брзо поведоа против Курасао со голот на Вестон Мекини и до крај ја задржаа минималната предност.

  • Извештај од натпреварот: 

Јамајканците се израдуваа на пласманот во следната фаза со погодок од пенал на 15 минути до крајот на мечот. Тогаш во игра влезе Дарен Матокс и само неколку моменти подоцна доби шанса и истата ја искористи од белата точка.

  • Извештај од натпреварот: 

Полуфиналните дуели се закажани на 3 и 4 јули. Големото финале ќе се одигра на 7 јули во Чикаго.