Турнири

 • Руски премиерлигаш го сака Висар Муслиу во своите редови

  Македонскиот репрезентативец Висар Муслиу доби понуда за премин во рускиот премиерлигаш УФА, пишува News.tv. 25-годишникот настапува за МОЛ Фехервер, каде ја дели соблекувалната со Бобан Николов.

 • ЦСКА доминира во Москва, Спартак загуби по четири кола

  ЦСКА Москва дојде до значајна победа и славеше (3-1) во дербито за Москва против ривалот Спартак кој играше во одлична форма.

 • Локомотива му откина два бода на шампионот, ЦСКА Москва сигурна кај Ахмат

  Локомотива oд Москва му одзеде два бода на Зенит, откако одигра реми без голови (0-0) на „РЗД Арената“ во дербито од петтото коло на Премеир лигата. Откако загуби од Динамо, уште еден московски тим му одзеде бодови на тимот предводен од Семак, а Локомотива дури и ги надигра и не им дозволи да се заканат. 

 • Локомотив Москва во проблеми, доаѓа „ранетиот“ Зенит

  По единаесет натпревари без пораз во руската Премиер лига, Локомотива врза два неуспеси во првенството. Лошиот период започна во првото полувреме од дербито на „Аткритије арена“ минатиот викенд. Се повреди клучниот фудбалер од средниот ред Дмитриј Баринов, а потоа и убедливо најдобриот играч Алексеј Миранчук. Така безглавените „локоси“ немаа што да бараат и во продолжетокот од натпреварот потклекнаа пред најпопуларниот руски колектив, а потоа во средата беа шокирани на свој терен од Ахмат Грозни (2-3).

 • Иако првенството тукушто започна, дајте им ја титулата веднаш

  По само четири кола во новата сезона, Зенит веќе има четири бода повеќе од ривалите, веќе ја преслуша ЦСКА, а пред тоа и Локомотива во Суперкупот. Иако првенството тукушто започна, гледајќи ги конкурентите како веќе се мачат, треба да се случи чудо за Зенит да не ја одбрани неодамна освоената титула. 

 • „Биковите“ и „армејците“ во ист сос

  Ако денот се познава по утрото, круната во Русија нема да го менува сопственикот, а на „армејците“ не им се пишува добро. ЦСКА минатата сезона ја заврши како четвртопласирана, им побегнаа и квалификациите за Лигата на шампионите, па главната цел е поправање на впечатокот и враќање на врвот. Досегашните претстави не ветуваат, а двобојот со Краснодар во рамките на 5. коло би можел веќе во раната фаза на шампионатот да го одлучи понатамошниот тек на сезоната за московскиот клуб. Воедно и за „биковите“, бидејќи ривалите се речиси во ист „сос“. 

 • Локомотива водеше, но бодовите од московското дерби ги освои Спартак

  Спартак триумфираше на градската пресметка со Локомотива Москва, и иако губеше на полувреме, со пресврт победи со 2-1 (0-1) во четвртото коло на руската Премиер лига. Гостинот на „Откритие Арена“ поведе на стартот, ама не издржа во вториот дел и му дозволи на ривалот да се радува на цел плен. 

 • Кој ќе се радува на тврдото руско дерби?

  И двата градски ривали се сопнаа на гостувањата во пресрет на дербито, што само додатно ја зголеми важноста на овој дуел. Не поради тоа што нешто може да се одлучи по четири одиграни кола во руското првенство, туку затоа што Зенит би можел додатно да се оддалечи од врвот на табелата. Во секој случај, навикнати сме на интересни дуели на Спартак и Локомотив, па веруваме дека и овој ќе биде таков.

 • Зенит со најубедлива партија досега ги освои бодовите со Тамбов

  Екипата на Зенит остана максимална и по четири кола во руската Премиер лига, откако на домашен терен славеше со 4-1 против Тамбов. Со еден гол во првиот и три во вториот дел, избраниците на Семак сигурно ги освоија бодовите на „Газпром Арена“ во Санкт Петербург. 

 • Урал со ЕВРОГОЛ до прва сезонска победа во руската ПЛ

  Раниот погодок беше доволен за бодовите на Урал во средбата од четвртото коло на руската Премиер лига, откако со 1-0 на својот „Централ Стадион“ беше победен Краснодар. Првата сезонска победа на екипата од Екатеринбург беше обезбедена на стартот, а до крајот играа во подредена улога. 

 • Азмун ја „скина“ мрежата на ЦСКА, Зенит сигурен во руското дерби

  Актуелниот шампион на Русија, екипата на Зенит, покажа дека е најдобрата екипа во Русија со триумф (2-1) во руското дерби против ЦСКА кое се одигра во рамки на 3. коло од Премиер лигата.

Pages