Рудолф Благоџи повторно човек на одлука, Брегалница го совлада Караорман

Македонскиот фудбалски прволигаш Брегалница забележа уште една победа во подготвителниот период. Штипјани на контролната средба во Охрид извојуваа минимален триумф над второлигашот Караорман, а одново херој на „сините“ беше Рудолф Благоџи.

Интернационалецот од Гана, кој во Брагалница е на пробен период имаше нов одличен настап, кој го круниса со уште еден погодок. Благоџи мрежата на Караорман ја стресе во 12. минута. Претходно Ганецот беше човек на одлука и на пријателскиот натпревар со Тиквеш.

За Брегалница ова беше четврти тест натпревар во рамки од зимските подготовки. Против Академија Пандев одигра без победник, а загуби убедливо од Воска Спорт (3-0).