ВИДЕО: Рудигер како прав дефанзивец – еве што промаши во 97. минута против Јунајтед!

Екипата на Челзи според обложувалниците беше голем фаворит во дербито со Манчестер Јунајтед, но момците на Томас Тухел не успеаја да ја израдуваат домашната публика и на „Стемфорд Бриџ“ одиграа само 1-1 (0-0).

Но, малку фалеше трите бода да останат во Лондон. Имено, во самата завршница, односно во 97. минута Рудигер имаше зицер позиција, но биеше во стил на дефанзивец и топката ја испрати далеку на трибините.

  • Промашувањето на Рудигер против Јунајтед:

Во дербито на колото во Премиер лигата во листата на стрелците се запишаа Санчо за Јунајтед и Жоржињо за Челзи.