ВИДЕО: Роналдо во неверица, неверојатната грешка на Коста за малку ќе донесеше реми!

Селекцијата на Португалија со минимална победа од 3-2 над Гана го започна Светското првенство во Катар.

Во натпревар во кој Роналдо сруши нови рекорди, „европските Бразилци“ во лудо второ полувреме „грабнаа“ три бода, но малку фалеше мечот да заврши без победник. Имено, во самиот финиш португалскиот голман Диого Коста направи катастрофална грешка, која на негова среќа не заврши со погодок на Гана.

Во второто коло во Катар, Португалија ќе се сретне со Уругвај, додека Гана за противник ќе ја има Кореја.

Состави

Фернандо Сантос

4-1-4-1

    Ото Адо

    5-4-1