Роналдо: Не грижете се - го познавам моето тело, се враќам за две недели!

Португалската јавност силно е загрижена од повредата на капитенот на репрезентацијата и ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, на вториот натпревар од квалификациите за Европското првенство во 2020 година протоив Србија. Но, 34-годишниот напаѓач ги смири своите фанови со изјавата по натпреварот:

„Не грижете се, го познавам моето тело - за две недели повторно сум на терен“.

Точно по две недели Јувентус го игра првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите против Ајакс во Амстердам, а во меѓувреме Португалецот ќе пропушти три натпревари од Серија А.

  • Повредата на Кристијано Роналдо:

Сепак, за шампионатот на Италија, Алегри не треба премногу да се грижи, бидејќи Јуве има +15 пред Наполи на десет натпревари до крајот. Но, во Лигата на шампионите присуството на Роналдо е многу важно, бидејќи без него шансите на Јуве ќе бидат значително помали. 

  • Изјавата на Кристијано Роналдо: 

Европско првенство, Квалификации, Група B
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 УкраинаУкраина 4 3 1 0 8:1 7 10
2 ЛуксембургЛуксембург 4 1 1 2 4:5 -1 4
3 СрбијаСрбија 2 3 1 1 1 5:7 -2 4
4 ПортугалијаПортугалија 1 2 0 2 0 1:1 0 2
5 ЛитванијаЛитванија 1 3 0 1 2 3:7 -4 1