Роналдо лобира за Мурињо да ја добие тренерската работа во Јувентус

„Газета дело Спорт“ пишува дека Кристијано Роналдо, најдобриот фудбалер на Јувентус, ги советува челниците за наследникот на Масимилиано Алегри.

Фаворит на Португалецот е неговиот сонадорник и поранешен соработник од Реал Мадрид, Жозе Мурињо.

Покрај „седумката“ на италијанскио првак, за овој избор на тренер притиска и неговиот агент, Хорхе Мендеш. Тој исто така го застапува 56-годишниот стратег кој се надева дека наредната сезона ќе му се врати на фудбалот.

Конкуренти на Мурињо ќе му бидат Синиша Михајловиќ и Симоне Инзаги. Се споменува и името на Антонио Конте, но Италијанецот најверојатно ќе се пресели на клупата на Интер.