Роналдо го стартува „последниот танц“, Португалија оди на мегдан со Гана

Кристијано Роналдо и Португалија го отвораат Светското првенство со меч против Гана. Како еден од фаворитите за освојување на „божицата“, Португалија е во фокусот на јавноста која чека да види како ќе заврши „последниот танц“ на Кристијано.

>>> Сите квоти на мечот Португалија и Гана во MOZZART

Португалија го одигра единствениот пријателски натпревар пред Мундијалот против Нигерија и победи со 4-0. Гана одигра и еден меч како загревање за излегување на најголемата сцена. Црните ѕвезди со сигурна победа со резултат 2-0 испратија јасна порака дека ќе бидат повеќе од тешки и дека има на што да се надеваат во тешката група со Јужна Кореја и Уругвај. Интересно, дури седумнаесет играчи добија шанса против Швајцарија, а селекторот Ото Адо беше задоволен од она што го виде.

Сепак, Португалија е фаворит на овој меч, без разлика на големата прашина што Роналдо ја крена со интервјуто за островските медиуми каде се нафрли на Манчестер Јунајтед и челните луѓе. Европскиот шампион од 2016 година не се прослави во финалето на Лигата на нации, иако не треба да заборавиме дека ова е една од најдобрите селекции на планетата, со континентални фудбалски ѕвезди практично на секоја позиција. И Гана во последно време имаше свои подеми и падови. Ова е талентирана група на играчи кои имаат голем потенцијал за подобрување, но не се за потценување ниту сега.

>>> Сите квоти на Светското првенство во MOZZART

Според очекувањата на фудбалските аналитичари, најреално е дека средбата ќе биде тесна и возбудлива. Гол на двете страни е донекаде реалност, затоа е најдобро да се одлучите за типот ГГ, или 0-2 гола. Ако се стремите кон конечниот исход, тогаш кецот е дефинитивно првиот избор.