Рома го претстави Џордан Верету, „волчицата“ плати 17 милиони евра

Го селеа во Милан и Наполи, но на крајот заврши во „вечниот град“ - Џордан Верето е нов фудбалеро на Рома. Клубот од Рим го официјализираше овој трансфер вреден 17 милиони евра.

Рома го позајми Верету само за еден милион едва, но задолжително ќе го откупи во следната сезона за 16 милиони евра. Фудбалерот за врска потпиша договор со важност до 2024 година.

На 75 натпревари за Фиорентина, Верети постигна 15 голови, а следната сезона ќе се обиде да ја врати Рома во Лигата на шампионите. Тренерот Фонсека уште го очекува Игуаин како најголемо засилување, а досега дресот на „волчицата“ го облекоа Спинацола, Манчини и Пау Лопез

Календарот за новата Серија А ќе биде извлечен на 29 јули.