ВИДЕО: Ристовски тргна да удира шлаканици, Атанасов го задржа да не направи инцидент

Ristovski

Хајдук Сплит запиша голема победа во дербито против Динамо Загреб и ја продолжи победничката серија во ХНЛ лигата.

По мечот се случи инцидент во кој беше вклучен македонскиот фудбалер Стефан Ристовски. Според пишувањата на хрватските меидуми, нашиот интернационалец нападнал играч на Хајдук кој дошол од клупата за резерви. Наводно дефанзивецот на загрепчани се обидел да му удри шлаканица со десната рака, а бил спречен од сонародникот Јани Атанасов.

Веднаш настана мешаница и беше спречено ескалирање на ситуацијата по дербито во Загреб. Се појави и Аријан Адеми кој застана меѓу двете страни во обид да го смири Ристовски.

Состави

Ante Cacic

4-3-3

    Valdas Dambrauskas

    4-3-3