• Спектакуларно реми на Уругвај и Јапонија на „Гремио Арена“

    Во еден од најубавите натпревари во досегашниот тек на Копа Америка, Уругвај и Јапонија играа 2-2 (1-1) на „Гремио Арена“ во рамките на второто коло на групата Ц. Така, Уругвајците се доближија до четвртфиналето, а првиот бод и надежта ја освоија Јапонците. 

  • Уругвај без Весино ќе „удри“ на променливите Јапонци

    Шампионот од пред три изданија, селекцијата на Уругвај не можеше подобро да ја започне Копа Америка. Избраниците на Оскар Табарез се соочуваат со улога на фаворит од сенка, но по искуството со кое располагаат сигурно можат да се надигруваат со секој ривал. Највозрасниот селектор на турнирот нема намера ништо да менува за вечерашниот дуел со Јапонија. Скоро сигурно десет од 11 фудбалери кои го совладаа Еквадор, ќе започнат и против Азијците. Единствениот исклучок е Весино, кој се повреди на дебито пред четири дена.

Состави

Oscar Tabarez

4-4-2

    Hajime Moriyasu

    5-4-1