• Златни бодови за Хрватска, Холандија и Белгија без грешка

    Хрватска го доби директниот дуел против Данска (2-1) и скокна на првото место во Група 1 од Лига А во Лигата на нации. Домашната репрезентација прокнижи три важни бода на „Максимир“. Борна Соса беше човекот кој донесе почетна предност на овој меч. Бекот шутираше од далечина и погоди на фантастичен начин за славје на „коцкестите“.

  • Хрватска и Данска во битка за врвот во групата на Лигата на нациите

    Селекторот на Хрватска, Златко Далиќ, може да биде задоволен со поединечната форма на момците кои се најдоа на неговиот список за натпреварите со Данска и Австрија. И тој се сретна со проблемите кои во овој период ги имаат повеќето негови колеги: некои играчи во текот на летото менуваа клубови, на некои им се смени статусот во тимот, но партиите кои ги пружаа Лука Модриќ, Иван Перишиќ, Никола Влашиќ, Андреј Крамариќ, Марсело Брозовиќ... најавуваат дека моменталниот лидер на табелата во групата 1 нема да му биде лесно во Загреб.

Состави

Zlatko Dalic

4-3-3

    Kasper Hjulmand

    4-3-1-2