• Унион лесно се справи со Херта, Берлин е „црвено-бел“

    Берлин е „црвено-црн“, бидејќи фудбалерите на Унион се радуваа во дербито против Херта и победија со 2-0 (2-0). Можеби полесно од очекуваното, екипата која настапува во Конференциската лига на УЕФА со два погодоци во првиот дел го реши натпреварот и прокнижи три бода. 

  • Унион и Херта ќе вкрстат копја во битката за Берлин

    Пред падот на Берлинскиот ѕид заедно пееја: „Hertha und Union – eine Nation”, (Херта и Унион, една нација). Оттогаш поминаа повеќе од три децении, бедемите се срушени, па така настанаа модерни некои други навивачки строфи погодни за градското дерби. Трибината на Унион, како на пример во 12. коло во Бундеслигата, сосема сме сигурни дека ќе навива да проработи Тиаво Авон, па најдобрата клупска инвестиција, поточно евтиниот пазар од Ливерпул, да донесе радост на дерби натпреварот во германската престолнина.

Состави

Urs Fischer

3-5-2

    Felix Magath

    4-2-3-1