• Вието ги сопре „змејовите“, Спортинг ремизираше против шампионот

    Првото големо соочување на екипите од големата тројка на португалскиот фудбал заврши без победник. Спортинг, без Стефан Ристовски во тимот, поведе, но на крај се сспасуваше од пораз против првакот Порто. Дуелот на „Жозе Алвеладе“ во Лисабон, во рамките од четвртото коло, заврши 2-2 (1-2) .

  • Португалско дерби: „Лавот“ е повеќе ранет од „змејот“

    Првенствената пауза добро им дојде на фудбалерите на Порто кои во претходното коло непријатно ги изненадија своите навивачи, но и љубителите на обложувањето со поразот од Маритимо на свој терен (3-2). Спортинг има ист број на бодови (шест), меѓутоа одигра натпревар помалку затоа што неговиот меч од првото коло против Жил Висенте на стадионот „Жозе Алвалде“ беше одложен поради масовна појава на заразени со вирусот ковид-19 во двата тима.

Тим лидери
        Статистика