Реприза од ланското финале: Ќе биде ли неизвесно на „Вембли“?

Градското дерби, па дури и во финалето на ФА Купот, кое сè уште има огромно значење во Англија. Треба да биде неизвесно, но нема да биде. Манчестер Сити ја одбрани титулата шампион на Англија, а неговиот сосед поради лошиот шампионат остана без пласман во Европа. Единствената шанса на Јунајтед да се најде во меѓународно натпреварување е да го освои ФА Купот, а пласманот во финалето не значи ништо за „црвените ѓаволи“. „Граѓаните“ се бранители на трофејот и во ова натпреварување и навистина сакаат да ја повторат „двојната круна“. Убедени сме дека на ист начин ќе успеат во ова, бидејќи и лани го победија Јунајтед (2-1).

Сите квоти во МОZZART за натпреварот Манчестер Јунајтед - Манчестер Сити

Избраниците на Пеп Гвардиола играат брилијантно. Единственото разочарување од почетокот на годината беше во Лигата на шампионите (а многумина ќе се сложат дека Реал Мадрид не заслужи да оди во полуфинале, а потоа и во финале). Она што го краси овој тим е победничкиот менталитет. Од друга страна, ни се чини дека токму тоа не го разбира Ерик тен Хаг: кога си на клупата на Манчестер Јунајтед не можеш да се задоволиш со просек. Навивачите се навикнати на трофеи, медиумите вадат лупа, а Холанѓанецот не може да се вклопи во таа приказна.

Гвардиола нема проблеми со повреди, за разлика од неговиот колега кој се соочува со многу кадровски проблеми. Сити ги доби последните три меѓусебни дуели, односно шест од последните седум меча со соседите. Ќе победи и на оваа. Покрај двојката, уверени сме и во многу голови, затоа комбинирајте.

Најнови вести од
ФА Куп, Англија