ФОТО: Ренесансен зелен дрес ќе носат „азурите“ на натпреварот против Грција

Новиот трет дрес на националната селекција на Италија кој вчера беше претставен во Коверчано е комеморативен дрес и наместо аѕурно сина е обоен во невообичаена зелена боја.

Овој ренесансниот дрес ја одблежува новата генерација италијански фудбалери. Последен пат Италијанците носеа зелен дрес во 1954 година кога со 2-0 ја победија Аргентина. 

Новиот дрес првпат ќе биде облечен во натпреварот од квалификациите за Европското првенство во 2020 против Грција. Натпреварот ќе се игра в сабора на „Олимпико“ во Рим, а со победа момците на Роберто Манчини ќе обезбедат пласман на Европското првенство.

  • Новиот комплет дресови на италијанската репрезентација: