ВИДЕО: Ремзи влезе од клупа и погоди за минута на дебито за Ница

Екипата на Ница која имаше добар преоден рок одигра реми против Тулуз (1-1) на стартот на сезоната во француската Лига 1.

Мечот го одбележа дебитантот за гостите, Арон Ремзи, кој покажа дека е класа и погоди по само една минута на теренот. Велшанецот влезе од клупата во 77. минута на местото на Стенгс, а една минута подоцна погоди за 1-1.

  • Деби-голот на Ремзи за Ница:

Претходно, домашниот тим имаше предност во поголемиот дел од средбата поради погодокот на Далинга во 20. минута. Ница во следното коло игра дома со Стразбур, додека Тулуз гостува кај Троја.

  • Извештај од натпреварот:

Денес се играат останатите седум натпревари од првото коло на Лига 1, а дербито е вечерва на „Велодром“ во Марсеј, каде се среќаваат Олимпик Марсеј и Ремс. 

Состави

Carles Martinez

4-2-3-1

    Франческо Фариоли

    4-3-3