РЕКОРД: Бесарт Ибраими со гол број 167 го мина Баже Илијоски

Македонскиот клупски фудбал има нов рекордер на постигнати голови во нашата Прва лига.

Доволни му беа неполни две минути на Бесарт Ибраими да ја погоди мрежата на Шкупи во едно од двете неделни деерби средби од 17. коло на ПМФЛ. Напаѓачот на тетовчани погоди со прецизна дијагонала и се израмни со најдобриот стрелец во историјата на мак-фудбалот. 

Бесарт Ибраими го постигна 166-от гол во ПМФЛ, израмнувајќи се со Баже Илијоски на врвот на вечната листа. 

  • Првиот гол на Бесарт Ибраими против Шкупи: 

  • Вториот гол на Ибраими против Шкупи: 

Во финишот на првиот дел беше досудена најстрога казна за шампионот, а Агим Ибраими му го отстапи изведувањето на најстрогата казна на Бесарт, а овој го совлада Алексовски и го постигна 167-от гол во нашата елитна категорија.