Ребров ги отвори картите и одбра играчи за дуелот со Македонија

Фудбалската репрезентација на Украина во октомврискиот циклус ќе ја дочека Македонија во рамките на квалификациите за Европското првенство. Натпреварот поради воениот конфликт во Украина, ќе се одигра на неутрален терен во Прага. 

Во пресрет на натпреварот, украинскиот селектор Сергеј Ребров го соопшти списокот на играчи на кои ќе смета. 

  • Списокот на повикани играчи на Украина:

Голмани: 
Андриј Лунин (Реал Мадрид), Анатолиј Трубин (Бенфика), Грегориј Бушчан (Динамо Киев)

Одбрана: 
Илија Забарни (Борнмут), Виталиј Миколенко (Евертон), Бохдан Микаиличенко (Динамо Загреб), Сергеј Кривтсов (Интер Мајами), Јуким Конопља (Шахтјор), Микола Матвиенко (Шахтјор), Денис Попов (Динамо Киев), Олександр Караваиев (Динамо Киев)

Среден ред: 
Михаило Мудрик (Челзи), Олександр Зинченко (Арсенал), Виктор Циганков (Џирона), Руслан Малиновски (Џенова), Сергеј Сидорчук (Вестерло), Тарас Степаненко (Шахтјор), Георги Судаков (Шахтјор), Јехор Назарина (Шахтјор), Олександр Зубков (Шахтјор), Андриј Јармоленко (Динамо), Виталиј Бујалски (Динамо Киев)

Напад: 
Артен Довбик (Џирона), Роман Јаремчук (Валенсија), Владислав Ванат (Динамо Киев)

Покрај овие имиња, на списокот се и три резерви, Пихалонок, Сваток и Тимчук. Украинците три дена по дуелот со Македонија (14 октомври), гостуваат на селекцијата на Малта (17 октомври). 

Македонија и Украина одиграа неверојатен натпревар во јуни во Скопје. Нашите фудбалери водеа со 2-0 на полувремето и имаа целосна контрола во првиот дел, ама потоа се случи голем пресврт и Украинците славеа со 2-3. Веројатно дуелот во Прага ќе биде клучен за разврската во групата и конечниот пласман.