Реал решава за последното засилување: Ван де Бек или Погба

Меѓу Пол Погба и Дони ван де Бек, Реал Мадрид решава кој фудбалер ќе го доведе како круна на летниот преоден рок. Младиот Холанѓанец вчера изјави дека добил понуда од „кралевите“, ма кои им го загорчи животот минатата сезона во Лигата на шампионите.

„Точно е, Реал ме бара, но тоа е сѐ што можам да кажам во моментов“, кратко изјави Ван де Бек.

По заминувањето на Маркос Љоренте и Дани Себаљос, а не најубедливите партии на Крос и Модриќ, шпанскиот гигант очајно бара лидер во средниот ред. Ван де Бек имаше сензационална сезона во Ајакс. Постигнат е договор со 22-годишниот Холанѓанец и сега Реал преговара со Ајакс за деталите. Мадриѓани понудиле меѓу 60 и 70 милиони евра за Ван де Бек, што е солидна сума што сигурно ќе го замисли Ајакс.

Денес, Погба не е повикан за дуелот на Манчестер Јунајтед со Милан, па се зголемија шпекулациите дека Реал Мадрид е причината за ова негово отсуство.

Кристијан Ериксен од Тотенхем не е веќе опција и деновите меѓу Погба и Ван де Бек се решава последното испразнето место во сложувалката на Зидан.