ВИДЕО: РБ Лајпциг го расипа дебито на Бонучи за Унион Берлин

Пет гола на последните два натпревари од третото коло на Бундеслигата. 

Фудбалерите на РБ Лајпциг го победија Унион Берлин на гостински терен со 0-3, во последниот натпревар од третото коло на германската Бундеслига. Стрелци за победничкиот тим беа Чави Симонс во 51. минута и Бенџамин Шешко во 85. и 87. минута. Првите минути за новиот клуб од Берлин ги одигра Леонардо Бонучи.

  • Унион Берлин - РБ Лајпциг 0-3:

Фудбалерите на РБ Лајпциг во следното коло од германскиот шампионат ќе го пречекаат Аугсбург, додека Унион Берлин ќе му гостува на Волфсбург.

  • Ајнтрахт Франкфурт - Келн 1-1: 

Ајнтрахт и Келн попладнево одиграа нерешено 1-1. Ајнтрахт е десеттиот тим во лигата со пет бодови, додека Келн е на 14. позиција со еден бод.

Во следното коло екипата на Франкфурт гостува кај Бохум, додека ќе му гостува на Хофенхајм.

Состави

Marco Grote

3-5-2

    Марко Розе

    4-4-2