Ракитиќ: За нив ова е уште еден трофеј, а ако ние победевме ќе ја „запалевме“ Севиља од славје

Манчестер Сити загуби од Арсенал во пенал рулетот во Комјунити шилд финалето кое се одигра на „Вембли“, но момците на Пеп Гвардиола вечерва имаа повеќе нерви и повеќе среќа во ударите од единаесет метри кои се шутираа во Пиреја.

Шпанците беа толку блиску, но промашувањата на Ен Незири и пенал-рулетот им се „одбија од глава“. 

„Знаевме дека ќе биде многу тешко, но правилно игравме голем дел од натпреварот. Оваа екипа никогаш не се предава, затоа освои многу трофеи и ќе освојува и во иднина. Голема штета е што не го освоивме Суперкупот. За нив ова ќе беше уште еден трофеј, а ние ќе го „запалевме“ стадионот од радост. Убеден сум дека вечерва повеќе ја сакавме победата од нив, но ете ја немавме таа мала доза среќа“, рече Хрватот, Иван Ракитиќ.

Ова е прво издание на Суперкупот на Европа, во кој веднаш по нерешен резултат во регулатниот тек се шутираат пенали. Севиља ја прекина позитивната серија со пенал-рулетот која им донесе титули во Лига Европа против Бенфика, Еспањол и Рома. 

Состави

Пеп Гвардиола

4-2-3-1

    Диего Алонсо

    4-2-3-1