ВИДЕО: Радески „полета“ како некогаш легендарниот Лечков и ја отвори Струга! 

Екипата на Шкендија уште во раната фаза на мечот го отвори резултатот на дуелот против Струга Трим Љум, а стрелец на водечкиот гол беше македонскиот репрезентативец, Марјан Радески. 

Младиот напаѓач се најде на вистинско место во вистинско време и „полета“ како некогаш легендарниот Јордан Лечков против Германија и со глава постигна гол-убавец пред својата публика. 

  • Голот на Радески против Струга: 

  • Голот на Лечков против Германија на СП во 1994: 

Шкендија по лошиот старт конечно игра атрактивно и постигнува голови, а во овој меч влезе со две победи во низа против Ренова и Работнички. 

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 9 6 2 1 12:3 9 20
2 Академија ПандевАкадемија Пандев 9 5 3 1 9:2 7 18
3 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 9 4 3 2 12:7 5 15
4 РеноваРенова 9 4 1 4 8:10 -2 13
5 ШкупиШкупи 9 3 4 2 9:7 2 13
6 ШкендијаШкендија 9 3 2 4 8:6 2 11
7 РаботничкиРаботнички 2 9 3 1 5 7:11 -4 10
8 СилексСилекс 1 9 3 0 6 9:13 -4 9
9 БорецБорец 1 9 2 2 5 7:15 -8 8
10 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 2 9 2 2 5 8:15 -7 8