ВИДЕО: Пукна одбраната на Македонија У21, прв пораз по пет меча

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година со пораз од Летонија (0-3) ги отвори подготовките во Турција кои се за квалификациите за Европското првенство (ЕП) кои следат.

  • Извештај од натпреварот:

Тимот на Канатларовски немаше пораз на пет натпревари, броеше три ремија против Србија, Кипар и Саудиска Арабија и две победи над БиХ, но одбраната на овој натпревар пукна и прими три гола.

Летонците кои беа физички надмоќни ги казнија грешките на дефанзивната линија. Првиот гол падна пред паузата кога во 45. минута Пузиревскис донесе предност за Летонија, а потоа во вториот дел двоен стрелец беше Рекис за конечни 0-3.

Следниот натпревар за Македонија У21 на турско тло е за два дена против Финска, а за крај следи дуел со Словачка.