ПСЖ има проблем: Нема победа над Манчестер Сити!

На хартија, се чини како невозможна мисија: Како да победите некого на гости, a притоа морате да постигнете најмалку два гола, ако никогаш не сте го победиле?

Ваков предизвик ќе го чека Пари Сен Жермен во вторник навечер на „Итихад“, кога ќе истрча на реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите против Манчестер Сити. Францускиот шампион и вицешампион на Европа од минатата сезона, на првиот натпревар загуби на домашен терен со 2-1, и на Островот ќе мора да одигра натпревар од соништата за да се најде во финалето во Истанбул.

Пеп Гвардиола и Манчестер Сити веќе подолго време се мачеа да го пронајдат патот што води до полуфиналето од Лигата на шампионите, но се чини дека оваа година им се склопија коцките и се на чекор до пласман во финалето. Прво во историјата за клубот на сината страна на Манчестер. Не само коцките, туку и среќата како да му намигнува на англискиот клуб, бидејќи головите во Париз беа подароци од небото, подарок од Талија, кој изгледа уморен од тоа како богатиот клуб на арапскиот милијардер се мачи да дојде до трофејот.

Ако нешто знаеме за Гвардиола и неговите тимови, знаеме како ќе играат во вторник вечер: имаат резултат, па ќе ја чуваат топката колку што можат подолго, до крајност, и нема да се залетуваат премногу кон голот на гостите. Секоја изгубена топка во својата половина и секој метар расчистен простор зад грбот на одбраната може да биде кобен. Недавањето такви подароци на „светците“ ќе биде задача број еден, императив за „граѓаните“.

И ќе се потпрат на двата фантастични фудбалери оваа сезона: Кевин де Брујне, вечниот мотор на „граѓаните“ и младиот Фил Фоден, кој не само што се избори за своето место под сонцето во ѕвезденото јато на Сити, туку стана човек на одлука, за кого може да се рече дека веќе стана играч за големи дела.

Сите квоти на MOZZART за натпреварот Манчестер Сити - ПСЖ >>>

Што ќе стори ПСЖ тогаш? Тим кој многу се потпира на контри и полуконтри, на фаќање на грешките на ривалите и експресно казнување во два потега. Ќе се потпре на мајсторијата на Нејмар, кој секогаш е во состојба да создаде шанса за гол за себе и за другите, а прекините, во кои доминира Маркињос, стрелец на два гола на последните два натпревари, исто така ќе бидат силен адут за „светците“. А Мбапе? Тој не се истакна многу на првиот дуел, сега ќе има уште помалку простор за неговите „бегства“, за спринтови во кои противникот треба да голта само прашина.

На Манчестер му е полесно. Не само што има убава резултатска предност, туку и не мораше да се бори 90 минути од домашната лига, бидејќи веќе ја заврши работата и до крајот ја чека само титулата. И да не го победеше Кристал Палас, немаше да се случи никаква драма. Додека ПСЖ мораше да „плете“ до последната секунда против упорниот Ленс, бидејќи доколку не победеше, ќе се збогуваше со титулата француски шампион. И успеа да ги запише тие три бода дури и без Мбапе и Ди Марија на теренот.

Сите квоти на MOZZART за полуфиналињата во Лигата на шампионите >>>

Традицијата на меѓусебни средби не оди во прилог на клубот од Градот на светлината. ПСЖ и Сити досега играле четири пати, билансот е две победи на англискиот претставник и две нерешени средби. Еден двомеч, одигран во четвртфиналето од Лигата на шампионите 2015/2016, заврши во полза на Сити (1-0, 0-0), но потоа Реал го запре на следниот чекор.

Кој знае, можеби овие два клуба ќе се судрат во финалето оваа година. На Реал ќе му биде малку потешко за да помине, а ние веруваме дека Сити ќе стигне до Истанбул.