ПСЖ го купи рускиот репрезентативен голман од Краснодар

Екипата на Пари Сен Жермен промовира ново засилување меѓу стативите, кој ќе го надополни местото на Кејлор Навас кој заминува од клубот. 

Ново име за ПСЖ е Матвеј Сафонов. 25-годишниот руски репрезентативен голман доаѓа во „градот на светлоста“ од редовите на Краснодар. За услугите на Сафонов парижани ќе платат 20 милиони евра, а тој парафира договор до јуни 2029 година. 

Станува збор за момче кое потекнува од школата на Краснодар. Сафонов ја мина академијата, а од 2019 е дел од првиот тим. Оваа сезона тој имаше 30 настапи во Премиер лигата на Русија, на кои имаше 11 „чисти мрежи“.