ПСВ и Ренџерс приредуваат уште еден плеј-оф спектакл во ЛШ

Фудбалерите на ПСВ Ајндховен го преживеаја гостувањето на „Ајброкс“ и сега се големи фаворити за пласман во Лигата на шампионите. Во Глазгов минатата недела одиграа 2:2 со Ренџерс, па ќе биде изненадување доколку не забележат триумф на домашен терен во 4. квалификациско коло и на тој начин да им се придружат на сонародниците Ајакс во елитата.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу ПСВ и Ренџерс

„Филипсовци“ веќе имаа еден подвиг, во 3. коло го елиминира моќниот Монако, по продолженија со вкупен резултат 4:3. И тогаш со реми се вратија од Кнежевството, а пред своите гледачи обезбедија продолженија во 89. минута со голот на Гутиерез за 2:2. Потоа Лук де Јонг донесе победа во 109. минута. Објективно, Ренџерс е послаб тим од Монако, неговата сила се акустичниот стадион и страсните навивачи, но ПСВ ја неутрализираше таа предност. Додуша, не му беше лесно, иако поведе преку Сангаре во 37. минута. Антонио Чолак го израмни резултатот пред крајот на првото полувреме, а пресврт донесе Том Лоренс. Се чинеше дека Шкотите повторно ќе направат изненадување, но тоа го спречи Армандо Обиспо со гол во 78. минута. Така, Холанѓаните останаа непоразени и во шестиот натпревар во новата сезона.

Она што го пишувавме пред првиот натпревар сè уште важи. Избраниците на Рудо ван Нистелрој не можат да го одбранат голот, поради исклучително офанзивниот пристап. На секој натпреварувачки натпревар од 10 април, голманот на ПСВ барем еднаш ја вадеше топката од мрежата, а оттогаш тимот одигра 13 натпревари. Сепак, поважно од тоа – загубија само еднаш, од Лестер во Конференциската лига! Уште еден важен детаљ, ПСВ го одложи првенствениот натпревар за време на викендот, за да има цела недела да се подготви за дуелот со Шкотите. „Ренџерите“ не го направија тоа, во саботата гостуваа во Хибернијан во Единбург и одиграа и 2:2. Тие изгледаа доста нервозно на тој натпревар, Лундстрам и Морелос добија директни црвени картони, што значи дека нема да играат против Рос Каунти следниот викенд.

Квоти за останатите квалификациски натпревари во ЛШ

Средбата на стадионот „Филипс“ е важна и поради рангирањето на УЕФА, бидејќи оваа сезона ќе се води жестока битка меѓу Франција и Холандија за петтата позиција. Покрај статусот „Најдобрите пет лиги“, носи и уште едно место во Лигата на шампионите, кое Французите не го искористија добро оваа година. Тие ќе имаат двајца претставници во елитата, ПСЖ и Олимпик од Марсеј, а Холанѓаните можат да се израмнат со нив доколку ПСВ го совлада ланскиот финалист во Лига Европа.