ВИДЕО: ПСВ Ајндховен по пенали го освои Купот, Ајакс остана без трофеј сезонава

Фудбалерите на ПСВ Ајндховен го освоија трофејот од Купот на Холандија, откако по подобро изведување пенали го совладаа Ајакс - 1-1 (3-2). Во реприза на минатогодишното издание на Купот, кое традиционално се игра на стадионот „Де Кујп“ во Ротердам, беше видена вистинска драма.

По 120 минути игра немаше победник, Брентвајт му донесе водство на Ајакс во 43. минута, за да израмни Азар во 67. минута. Кога дојдоа пеналите, играчите на ПСВ Ајндховен имаа повеќе нерви, беа попрецизни и така успеаја да слават со резултат 3-2.

  • Извештај од натпреварот:

За тимот од Ајндховен, воден од Руд ван Нистелрој, ова е единаесетти трофеј од Купот на Холандија, а Тадиќ и соиграчите оваа сезона ќе ја завршат без трофеј.