ПСВ Ајндховен ја одбрани титулата во Ередивизие: Де Графшап го чинеше Ајакс 34. титула (ВИДЕО)

Лук де Јонг

Екипата на ПСВ Ајндховен ја одбрани шампионската титула во Холандија, откако во последното коло славеше над Цволе со 1-3 (0-2).

Екипата на Филип Коку го искористи киксот на Ајакс на гостувањето кај Де Графшап 1-1 (0-1) и со два бода повеќе од „копјаните“ стана шампион.

Два гола на Локадија и еден на Лук Де Јонг беа доволни за убедлива победа на ПСВ, кој во неизвесна завршница повторно стигна до шампионскиот трофеј.

Доколку Ајакс славеше на својот натпревар, гол разликата ќе одлучуваше, а екипата од Амстердам ја имаше таа предност.

Ова е 23. титула во историјата на ПСВ, кој се уште заостанува зад својот најголем ривал, Ајакс, кој е рекордер со 33 титули.