ПСВ Ајндховен го заплаши Лестер со голеадите против Копенхаген

Лестер

Сите ја одбираат Лигата на шампионите, сите би сакале да се надигруваат со најдобрите и да бидат дел од елитата, но некогаш ни вториот или третиот ранг на европското натпреварување не е лоша опција. Англичаните не се љубители на Лига Европа, уште помалку на новоформираната Конференциска Лига, но кога ќе дојде завршницата – калкулации повеќе нема. Лестер стигна до четвртфиналето од Конференциската Лига, првиот трофеј му се прикажа на хоризонтот, а на патот да стане премиерен освојувач на ова натпреварување му е ПСВ.

Сите квоти на MOZZART за натпреварите од Конференциската лига >>>

Пред „лисиците“ се три скалила до титулата, не преостана многу до искачување на врвот, но ждрепката не го помилува Лестер. Четата на Брендан Роџерс е тим кој е меѓу фаворитите за освојување на Конференциската лига. И игра во одлична форма. Фудбалерите на ПСВ не загубиле од почетокот на февруари, а особено се распукаа во последно време. Тоа на своја кожа го почувствува Копенхаген, кој во двата дуели од осминафиналето прими по четири гола.

Сите квоти на MOZZART за натпреварот Лестер Сити - ПСВ Ајндховен >>>

Лестер во Премиер лигата се помири со фактот дека од средината на табелата не може да побегне, па до крајот на сезоната ќе биде фокусиран на европските предизвици. Очекувано е Лестер да биде позатворен на Кинг Пауер, бидејќи оваа сезона се среќаваше со екипи кои форсираат игра во транзиција. Ќе се фокусира кон застанување на Гакпа, Мадуеке, Захави... Но и најмалата шуплина на холандскиот клуб Тилеманс и Медисон ќе ја користат за испраќање корисни топки. Мириса на голови.