Првиот човек на ПСЖ откри колку клубот заработил по доаѓањето на Меси

Лионел Меси минатото лето беше приморан да замине од Барселона поради финансиските проблеми на клубот. Изборот падна на ПСЖ, кој беше спремен да му даде висока плата и добри услови на Аргентинецот. Сепак, тој немаше влијание врз играта како што се очекуваше од него. 

Иако делумно потфрли во настапите за „светците“, првиот човек на клубот, Насер Ал Келаифи, е презадоволен од неговото доаѓање. Имено, ПСЖ по доаѓањето на Меси собра приходи од 700 милиони евра, од спонзорски договори, дресови, влезници, реклами...

„Растот кој ни го донесе фактот дека Меси е во клубот се гледа најдобро во договорите со спонзорите. Досега тие носеа приход меѓу 3 и 5 милиони евра, а од минатото лето заработуваме меѓу пет и осум милиони. Не е потребен никаков коментар колку ни значи доаѓањето на Меси“, кажа Ал Келаифи. 

За парижани Меси минатата сезона одигра 34 натпревари во сите конкуренции со учинок од единаесет погодоци и петнаесет асистенции. Сепак, видлив беше недостатокот на мотив за игра преку неговата незаинтересираност во некои натпревари.