ВИДЕО: „Празно“ деби на Клеман, Монако одигра реми без голови со Нант

Филип Клеман дебитираше на клупата на Монако, ама неговите избраници не успеаја да го скршат отпорот на Нант и одиграа реми без погодоци на „Стејд де ла Бужур“ (0-0). Иако гостите од кнежевството важеа за фаворит, не успеаја да се носат со одличната дефанзивна линија на Нант и мораа да се задоволат со бод. 

  • Нант - Монако 0-0:

Дуелот од 20. коло на француската Лига 1 не понуди претерано многу возбудувања. Во првиот дел екипите имаа по една шанса за издвојување преку Диоп и Блас, но голманите беа на висината на задачата. Во продолжението Блас и Чиривела ги тестираа можностите на голманот Нубел, додека најдобрата шанса за Монако не ја искористи Мирон Боаду. 

  • Мец - Стразбур 0-2: 

Претходно во пладневниот термин победа на гостувањето кај Мец запишаа фудбалерите на Стразбур од 0-2 (0-0). Иако по првиот дел немаше погодоци, со головите на Ажорк и Ахули гостинот од Стразбур се радуваше на славје и три бода. 

  • Клермон - Ремс 0-0:

Реми без голови одиграа уште и Клермон и Ремс (0-0). 

Состави

Antoine Kombouare

4-1-4-1

    Филип Клеман

    4-2-3-1