ВИДЕО: Прави што сака со топката, Елмас пак погоди од невозможна позиција! 

Ако некој се сомневаше дека мајсторијата од пред неколку седмици во Неапол беше изведена на среќа, денес Ељиф Елмас ја повтори истата во Скопје и тоа од далеку потешка ситуација. 

Македонскиот фудбалски дијамант, повторно ги покажа своите фантастични фудбалски способности и со ново неверојатно ефе од зад гол ја смести топката во мрежата и им ги затвори устите на сите „неверници“. 

  • Потегот на Елмас во Скопје:

  • Потегот на Елмас во Неапол:

Македонија под полна пареа се подготвува за утрешниот клучен натпревар од eвро-квалификациите против Словенија, кој се игра на арената „Тодор Проески“ од 20:45 часот.

Европско првенство, Квалификации, Група G
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПолскаПолска 10 8 1 1 18:5 13 25
2 АвстријаАвстрија 10 6 1 3 19:9 10 19
3 МакедонијаМакедонија 1 10 4 2 4 12:13 -1 14
4 СловенијаСловенија 1 10 4 2 4 16:11 5 14
5 ИзраелИзраел 10 3 2 5 16:18 -2 11
6 ЛетонијаЛетонија 10 1 0 9 3:28 -25 3