Потер се информираше подетално за проектот и го одби четирикратниот европски шампион

Грем Потер сепак не ја доби вистинската понуда и реши да го одбие Ајакс. Четирикратниот европски шампион неколку недели преговарал со Потер, кој бил многу заинтересиран, но, како што пренесуваат новинаарите на „Атлетик“, откако бил подетално информиран за проектот, одлучил дека не е вистинскиот момент да го преземе Ајакс.

Потер е без работа откако беше отпуштен од Челзи минатиот април, кога го наследи Френк Лампард. Претходно успешно раководеше со Брајтон, имаше понуди од Кристал Палас и наводно од Јунајтед, но немаше конкретни потези.

Дали Потер чека понуда од Премиер лигата или некој поамбициозен клуб од Ајакс, останува да видиме во текот на летото.