Последна шанса на ТСЦ за втор бод или само сон?

ТСЦ своето веќе го заврши и тоа во Бачка Топола јасно го признаваат. Дебитантскиот настап во Лигата на Европа нема да го заврши со нула крај името, бидејќи веќе му откина бод на Олимпијакос. А во четвртото коло на Групата А ќе јма најдобра шанса за да освои и нов. 
Барем на хартија е така, бидејќи в четврток оди на мегдан кај Франкфурт кој предводен од маестралниот Виченцо Грифо и во Бачка Топола покажа дека е поквалитетен и победи со 3-1. Сепак, се чини дека тимот од Србија потешко може до изненадувања против Вест Хем дома или во Атина против Олимпијакос. 

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Фрајбург - ТСЦ

Сепак, да не се лажеме, Фрајбург е изразен фаворит. Во првиот меч се виде дека Бундеслигата има ритам кој ТСЦ тешко може да го следи. Потоа германскиот клуб во домашното првенство загуби од речиси непогрешливиот Баер Леверкузен (1-2) и играше нерешено со Борусија Менхенгладбах (3:3), иако имаше два гола дефицит по првиот дел. Потфрли испаѓајќи од Купот против второлигашот Падерборн и Висар Муслиу.

Сите квоти во MOZZART за останатите натпревари во ЛЕ

Ако Фрајбург сака европска пролет – а сака – победата во четвртото коло може сериозно да го приближи кон таа цел и во случај на триумф на Вест Хем над Олимпијакос, на грчкиот тим да му се одлепи со шест бода. Тоа значи дека Германците нема да имаат милост, а тоа гарантира голови кои и инаку се правило кога игра Фрајбург.

Не е потребно да се занесуваат во Бачка Топола. Сè освен победа на Фрајбург би била чудо, но можеби барем ќе се обидат Мартин Мирчевски и соиграчите да ја продолжат серијата натпревари на кои дава барем по еден гол.