Најнови вести

  • Бенфика и Спортинг во „клинч“ за трофејот во Лига купот на Португалија

    Бенфика и Спортинг осцилираа во првенството во изминатите седмици, нешто што го искористи Порто и направи забележлива разлика на челната позиција на табелата, па Лига Купот за тимовите од Лисабон може да биде шанса еден од двата тима да се врати на победнички колосек и повторно да дојде до посакуваната самодоверба.

  • Брага го брани трофејот, а Бенфика силно го посакува

    Завршницата на португалскиот Лига куп ги собра четирите најквалитетни клубови во земјата и  во финалето подобриот од мечот меѓу Брага и Бенфика ќе се соочи со Спортинг кој во првото полуфинале го совлада Порто (2-1).

  • Спортинг никогаш не загубил од Порто во Лига Купот

    Два члена на големата португалска тројка ќе се сретнат во полуфиналето од Лига купот. Спортинг и Порто ќе се судрат меѓусебно во Леирија по 237. пат, „змејовите“ славеа во 86 наврати, додека „лавовите“ забележаа 82 триумфи. Досега, само четири пати се имаат сретнато во ова натпреварување: Спортинг беше трипати подобар, додека тимот од „Драгао“ не славел ниту еднаш.

Табела

Група A
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 БрагаБрага 3 3 0 0 9:3 +6 9
2 Пасош ФереираПасош Фереира 3 1 1 1 4:6 -2 4
3 МаритимoМаритимo 3 0 2 1 2:3 -1 2
4 ФЦ ПенафиелФЦ Пенафиел 3 0 1 2 2:5 -3 1
Плејоф
Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 Виторија ГимараишВиторија Гимараиш 3 2 1 0 5:0 +5 7
2 БенфикаБенфика 1 3 0 3 0 3:3 0 3
3 Виторија СетубалВиторија Сетубал 1 3 0 2 1 3:5 -2 2
4 СЦ КувиљаСЦ Кувиља 2 3 0 2 1 2:5 -3 2
Плејоф
Група Ц
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 СпортингСпортинг 2 3 2 0 1 7:4 +3 6
2 Риу АвеРиу Аве 1 3 1 1 1 3:3 0 4
3 ПортимоненсеПортимоненсе 2 3 1 1 1 5:6 -1 4
4 Жил ВисентеЖил Висенте 3 1 0 2 2:4 -2 3
Плејоф
Група Д
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
Плејоф
1 ПортоПорто 3 3 0 0 8:2 +6 9
2 ЧавесЧавес 3 2 0 1 4:4 0 6
3 Каса ПиаКаса Пиа 1 3 1 0 2 2:5 -3 3
4 Санта КлараСанта Клара 1 3 0 0 3 1:4 -3 0
Плејоф