Турнири

 • Ристовски ги прифати мерките, три месеци ќе зема 40% пониска плата

  Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски и неговите колеги од Спортинг Лисабон ги прифатија мерките за намалување на плати за време на пандемијата поради коронавирусот и во наредните три месеци ќе имаат помали примања.

 • Недостига само потпис, Ристовски уште две години во дресот на Спортинг

  Eдинствениот македонски фудбалер во португалската Примеира, Стефан Ристовски и во иднина ќе го носи дресот на Спортинг Лисабон. Клубот од „Жозе Алвеладе“ уште пред пандемијата му понуди договор на десниот бек на македонската репрезентација, Стефан Ристовски.

 • Голманот на Спортинг интересен за миланските гиганти

  Многу клубови ширум Европа се соочуваат со дилема - дали уште отсега да го започнат летниот преоден рок или да причекаат да заврши кризата со пандемијата ковид-19. Италијанските клубови се на сериозен удар, бидејќи ќе претрпат големи загуби од финансиска, а и играчка природа. 

 • ЦАС одлучи: Михајловиќ за девет дена во Спортинг ќе добие три милиони евра

  Српскиот стручњак кој ја предводи Болоња, Синиша Михајловиќ имаше тешка година зад себе. Нему му беше дијагностицирана леукемија и мораше да биде подложен на хемотерапија, која храбро ја издржа и притоа ја зачува својата работа. 

 • Тим од силеџии и хулигани - португалски третолигаш е страв и трепет за секого

  Навивачи на Порто го формираа најбруталниот и најопасниот тим на сите времиња. Се работи за колектив од предградието на градот кој победува со службен резултат, бидејќи противниците се плашат да излезат на терен и да се надигруваат.

 • Ќе падне ли некогаш клетвата на Бела Гутман врз Бенфика?

  Секој кој е или бил спортист, кој се дружел со оваа категорија на луѓе, знае дека суеверноста е составен дел од нивното секојдневние, од нивните кариери. Од наједноставни, до најбизарни детали се случуваат во врвниот спорт како обид да се предизвика среќата или барем да не се испровоцира несреќата. Фудбалерите подеднакво како спортистите од инвидуалните спортови имаат свој ритуал. Најчести се броевите на дресовите, облекувањето на опремата дел по дел, излегувањето на тревникот со десна нога, редовното прекрстување, кинењето на парче трева. Еден мал милион детали. Ако Галијани не ја носи жолтата вратоврска, а Милан загуби, знаете кој и што ќе бидат виновни за поразот. Или времешниот Трапатони ако го заборави шишенцето со света вода, не може да се концентрира на водењето на екипата. Сигурно читавте дека Ливерпул станува европски првак, во годината кога умира папата. И уште многу, многу примери, за кои знам дека повеќето од нас нема да поверуваат дека тоа се судбоносните детали за исходот. Или кога говориме за проколнувањето на Интер што толку долго чекаше на трофеи. На Интер на Морати му требаа преку 20 години откако го презеде клубот да освои скудето, а Ливерпул уште нема титула откако е формирана Премиер Лигата. Слабо планирале, лошо играле или се проколнати? Бабини деветини, ќе кажете. Но, ако има приказна да верувате врз клетва, тоа е оваа. Знаете ли каков клуб е Бенфика? Митски клуб, клуб со историја, неверојатен третман во латинскиот свет, многу харизматичен. Впрочем, кога еден клуб има преку 160.000 „сосиос“ нема повеќе што да се дискутира. Повеќе од Барса, од Реал, од Манчестер, од Билбао. И не е само култот. Тука се и титулите. Тука е една од првите повоени сили кои му застанаа на патот на Реал Мадрид на Дон Алфредо ди Стефано. Тоа е токму оваа Бенфика. Клубот кој секогаш домашните мечеви ги почнува со кругот на симболот на клубот, орелот, околу стадионот на светлоста „Да Луж“. Клубот е формиран пред 116 години и во сите категории е најтрофеен португалски клуб.

 • Аморим: Ристовски се налутил? Јас сум шефот и одлуката е моја!

  Фудбалерите на Спортинг Лисабон со 2-0 го совладаа Авеш во натпревар од 25. коло на португалската Примиера, а нашиот репрезентативец Стефан Ристовски беше заменет по само 24 минути игра.

 • Ристовски во Спортинг добива нов тренер кој сè уште нема УЕФА лиценца

  Екипата на Спортинг се одлучи на интересен чекор во врска со ангажирањето на нов менаџер на првиот тим. Откако беше најавено дека тренерот Силас си поднел оставка по поразот од Фамаликао (3-1), како нов предводник на клубот се очекува да пристигне Рубен Аморим. 

 • Бенфика се спаси од пораз против Мореирензе и го препушти врвот

  Од вечерва португалската Примеира има нов лидер, а тоа е актуелниот шампион Порто, кој профитираше од домашниот кикс на Бенфика и по долга пауза се врати на челната позиција. „Змејовите“ на Серџо Консеисао си ја завршија работата и вечерва извојуваа победа на теренот на Санта Клара со 0-2.

 • Порто рутински ја совлада Санта Клара и ја симна Бенфика од врвот

  Фудбалерите на Порто продолжуваат со фантастичните игри во домашниот шампионат и вечерашната победа над Санта Клара се вратија на челната позиција на табелата во Примеира.

 • Бенфика со минимален триумф ги освои бодовите кај Жил Висенте

  Фудбалерите на Бенфика славеа на гостувањето кај Жил Висенте со 0-1 и се вратија на челната позиција на табелата во португалската Примиера. Тимот од Лисабон поведе рано, а домаќинот не успеа да ја анулира минималната негатива. 

Pages