ВИДЕО: Порто не дозволи сензација, „О Класико“ ќе го даде победникот на Купот

Според најавите, Порто и Бенфика ќе играат во финалето на Купот на Португалија. Во натпреварот кој требаше да го потврди „О Класико“ дуелот во финалето, Порто лесно се справи со Академика де Визеу и славеше со 3-0 (1-0). Со ремито на првиот натпревар од 1-1, со вкупни 4-1 „змејовите“ на Серџо Консеисао се изборија за ново финале.

Головите за „сино-белите“ од „Драгао“ ги постигнаа Телес од пенал во првото и Зе Луис и Серџо Оливеира  во второто полувреме. Порто доминираше и можеше да слави уште поубедливо. 

  • Извештај од натпреварот: 

Финалниот натпревар се игра на „Националниот стадион“ во Лисабон на 24 мај во 18:15 часот.