Поразот на Бенфика го означи славјето: Спортинг е шампион на Португалија (ВИДЕО)

„Зелено-белиот“ дел од Лисабон е во славје - Спортинг е нов шампион на Португалија. Екипата која доминираше цела сезона во Примеира слави трофеј и без да одигра натпревар.

По поразот на градскиот ривал Бенфика од Фамаликао со 2-0, екипата на Рубен Аморим и математички е првак. Бенфика остана на второто место на табелата, со осум бода помалку од Спортинг на два натпревари до крајот на шампионатот.

  • Фамаликао - Бенфика 2-0:

Спортинг во саботата го победи Портимоненсе со 3-0 и ја најави дваесеттата шампионска титула, прва од сезоната 2020/21.

  • Спортинг - Портимонензе 3-0:

„Зелено-белите“ од септември ќе играат во Лигата на шампионите, но неизвесно е дали на клупата ќе остане Аморим, за кого се заинтересирани најдобрите европски клубови. 

Состави

Рубен Амурим

3-4-3

    Paulo Sergio

    4-3-3