Пораз ја сели Франција во Б-дивизијата на Лигата на нациите

Последните официјални натпревари пред Светското првенство ќе имаат посебно значење за француската репрезентација. Прво, поради тоа што „триколорите“ ќе ја бранат титулата светски првак во Катар и што нема да сакаат да покажат ранливост од ваков вид на последната проверка, а второ, поради тоа што „висат“ во групата 1 и во случај на пораз би ги изгубиле сите шанси да останат во А-лигата и веќе би паднале скалило подолу.

Сите квоти во Mozzart за натпреварот меѓу Франција и Австрија

На Националниот стадион доаѓа екипата на Австрија која во воведните четири кола собра исто толку бодови и на ривалот му бега два бода. Избраниците на Дидие Дешан ја отворија Лигата на нации со пораз од Данска, потоа забележаа нерешени средби со Хрватска и Австрија, а во 4. коло неочекувано загубија од „коцкестите“ во дуелот што го реши Лука Модриќ.

Квоти за останатите натпревари во Лигата на нациите

Ниту Австријците, ниту Французите не можат да сметаат на своите најискусни фудбалери. На списокот на Ралф Рангник повторно немаше место за Александар Драговиќ, додека Дешамп не можеше да смета на повредениот Карим Бензема, ниту на Пол Погба, Кингсли Коман, Нголо Канте, Лукас и Тео Хернандез и Пренел Кимпембе. Јасно е дека Франција и понатаму е апсолутен фаворит со Килијан Мбапе кој го предводи нападот, но Австрија покажа колку може да биде незгодна кога на стартот од Лигата на нации во Хрватска го победија домаќинот со 3:0 со головите на Арнаутовиќ, Забицер и Грегориќ. Само да го погледнеме и натпреварот од 3. коло, кога „триколорите“ на стадионот „Ернст Хапел“ во Виена губеа од 37. минута, а едвај избегнаа пораз благодарение на голот на Мбапе во последните десет минути игра.